gnulib 1.0 - en to ja translation catalogue (83 entries)

en: invalid argument %s for %s
ja: %2$s に対する引数 %1$s が間違っています

en: ambiguous argument %s for %s
ja: %2$s に対する引数 %1$s が曖昧です

en: Valid arguments are:
ja: 有効な引数:

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ja: 長いオプションに必須または任意の引数は, 短いオプションでも同様に必須または任意で必要です.

en:  [OPTION...]
ja:  [オプション...]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ja: 詳しくは `%s --help' または `%s --usage' を実行して下さい.

en: Report bugs to %s.
ja: バグレポートは %s 宛に報告して下さい.

en: Unknown system error
ja: 未知のシステムエラー

en: NAME
ja: 名前

en: Print program version
ja: プログラムバージョンを表示

en: %s: Too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎます

en: program error
ja: プログラムエラー

en: stack overflow
ja: スタックオーバーフロー

en: write error
ja: 書き込みエラー

en: error while opening "%s" for reading
ja: "%s"を読込むため開いている際にエラー

en: cannot open backup file "%s" for writing
ja: 書込み用バックアップファイル"%s"を開くことができません

en: error reading "%s"
ja: "%s"の読込み中でエラー

en: error writing "%s"
ja: "%s"の書込み中でエラー

en: error after reading "%s"
ja: "%s"の読込み後にエラー

en: fdopen() failed
ja: fdopen()に失敗

en: %s subprocess failed
ja: %s サブプロセスが失敗しました

en: regular empty file
ja: 通常の空ファイル

en: regular file
ja: 通常ファイル

en: directory
ja: ディレクトリ

en: block special file
ja: ブロックスペシャルファイル

en: character special file
ja: キャラクタスペシャルファイル

en: symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: socket
ja: ソケット

en: message queue
ja: メッセージキュー

en: semaphore
ja: セマフォ

en: shared memory object
ja: 共有メモリオブジェクト

en: typed memory object
ja: 型付きメモリオブジェクト

en: weird file
ja: 不明なファイル

en: Address family for hostname not supported
ja: hostnameのアドレスファミリはサポートされていません

en: ai_family not supported
ja: ai_family はサポートしていません

en: ai_socktype not supported
ja: ai_socktypeはサポートしていません

en: System error
ja: システムエラー

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: %s: option `%s' is ambiguous
ja: %s: オプション`%s'は曖昧です

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`--%s'に引数はありません

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`%c%s'に引数は必要ありません

en: %s: option `%s' requires an argument
ja: %s: オプション`%s'には引数が必要です

en: %s: unrecognized option `--%s'
ja: %s: オプション`--%s'を認識できません

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ja: %s: オプション`%c%s'を認識できません

en: %s: illegal option -- %c
ja: %s: 不正なオプション -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ja: %s: 間違ったオプション -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ja: %s: オプションには引数が必要です -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション`-W %s'は曖昧です

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`-W %s'に引数はありません

en: block size
ja: ブロックサイズ

en: %s exists but is not a directory
ja: %s は存在しますがディレクトリではありません

en: cannot change owner and/or group of %s
ja: %s のオーナーとグループを変更できません

en: cannot create directory %s
ja: ディレクトリ %s を作成できません

en: cannot chdir to directory %s
ja: ディレクトリ %s に移動できません

en: cannot change permissions of %s
ja: %s の属性を変更できません

en: memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: unable to record current working directory
ja: 現在の作業ディレクトリを記録できません

en: Failed to open /dev/zero for read
ja: /dev/zeroを読込み用に開けません

en: cannot create pipe
ja: パイプを作成できません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Invalid preceding regular expression
ja: 前出の正規表現は無効です

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現の終端が早すぎます

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が長すぎます

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現が定義されていません

en: iconv function not usable
ja: iconv関数が使えません

en: iconv function not available
ja: iconv関数が有効ではありません

en: character out of range
ja: 範囲外の文字

en: cannot convert U+%04X to local character set
ja: U+%04X をローカル文字セットに変換できません

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
ja: U+%04X をローカル文字セット %s に変換できません

en: invalid user
ja: ユーザ指定が不正

en: invalid group
ja: グループ指定が不正

en: cannot get the login group of a numeric UID
ja: 数字のUIDのログイングループを取得できません

en: 
    This is free software.  You may redistribute copies of it under the terms of
    the GNU General Public License <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ja: 
    本プログラムはフリーソフトウェアです. GNU一般公有使用許諾
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html> で定められた条項の下で本プログラ
    ムのコピーを再配布できます. 適切な法が認る限りにおいて全くの無保証です.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ja: 作者 %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ja: 作者 %s と %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s, %s, %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s, %s, %s,
    そして %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s, %s, %s,
    %s, %s.

en: string comparison failed
ja: 文字列の比較に失敗

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
ja: 問題を回避するために LC_ALL='C' を指定してください.

en: The strings compared were %s and %s.
ja: 比較した文字列は %s と %s です.
